Ev Tekstili Nedir?

Tekstil Nedir?

‘Tekstil’ terimi, ‘dokuma’ anlamına gelen ‘texere‘ kelimesinden kaynaklanan Latince bir kelimedir.

Tekstil Sektörü

Hiç bir çeşit kumaş içeren tüm ürünlere evinize baktınız mı? Battaniyeleri, mobilyaları, halıları, perdeleri ve hatta kıyafetlerinizi fark etmiş olabilirsiniz. Kumaş günlük hayatımızın bir parçası ve onsuz sevdiğimiz, ihtiyaç duyduğumuz ve istediğimiz pek çok ürünümüz olmazdı.

Öncelikle daha iyi anlamamıza yardımcı olacak birkaç temel tanımla başlayalım. Tekstil örme veya dokuma, iplikten yapılmış bir kumaştır. Bu nedenle, tekstil endüstrisi, pamuk veya yün gibi bir hammaddeyi alıp daha sonra bir kumaş oluşturmak için kullanılan ipliğe döndürmekten sorumlu endüstridir. Hammaddenin bitmiş bir ürüne dönüştürülmesiyle ilgili tüm süreçler sektöre dahildir.

Kumaş Çeşitleri

Tekstil endüstrisi birçok farklı türde kumaş kullanmaktadır, ancak hepsi doğal ve sentetik olmak üzere iki ana kategoriye ayrılabilir. Doğal kumaşlar , hayvanlar (koyun, ipekböceği, alpaka) ve bitkiler (pamuk ve keten) gibi şeylerden doğal olarak oluşanlardır. Sentetik kumaşlar laboratuvarda oluşturulan ve insan yapımı olan kumaşlardır. Sentetik kumaşların bazı örnekleri arasında suni ipek, spandeks, polyester ve naylon bulunur.

Ev Tekstili Nedir?

Hayatlarımızı, kumaştan veya dokuma kumaştan yapılmış tekstil ürünlerle dolduruyoruz. Ev tekstili, ev eşyalarının bir parçası olarak kullanılan kumaşlardır. Ev tekstili, özellikle evlerimizi dekore etmek için kullanılan çok çeşitli fonksiyonel ve dekoratif ürünlerden oluşur.

Ev tekstili kumaşları veya ev tekstili, hem doğal hem de yapay kumaşlardan oluşur. Bu tekstil kumaşları zaman zaman harmanlanarak güçlü ve dayanıklı hale getirilir.

Ev tekstili yaşamlarımızı daha rahat hale getirir ve iç mekanlarımıza tanımlanmış bir estetik özellik kazandırırlar. Açıkçası, ev tekstili sadece bir konuttaki herhangi bir tekstil değildir. Örneğin, evde giyiyor olsanız bile kıyafetleriniz ev tekstili değildir. Ev tekstili fonksiyonel ve estetik olarak bir konutun iç kısmına özel olarak bağlıdır. Başka bir deyişle ev tekstili; aile veya bireylerin yaşamış olduğu mekanlarda yaşam kalitesini arttıran, bireylerin günlük ihtiyaçları olan dinlenme, yemek, temizlenme vb. faaliyetleri gerçekleştirmelerine kolaylık sağlayan tekstillerdir.

Releted Post